قلب زاگرس همچنان می‌سوزد

قلب زاگرس همچنان می‌سوزد

به گزارش کلاغ نیوز به نقل از خبرگزاری مهر؛ ماجرای آتش و بلوط حکایت جدیدی نیست، از دیروزها تا امروز بلوطستان صحنه جدال بوده است، یک روز حرف ذغالگیری است و روز دیگر تغییر کاربری، کشاورزانی به طمع زمین مُفت، چنگ به سرمایه زمین انداخته‌اند، یک روز با تبر و اره می‌برند، روز دیگر زغال می‌گیرند و این روزها آتش می‌زنند.

طی روزهای گذشته شاهد وقوع آتش‌سوزی‌های گسترده و مهیب در جنگل‌های شهرستان‌های کوهدشت، چگنی، رومشکان و… لرستان بوده‌ایم، آتش‌سوزی که به گفته مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان بسیار گسترده بوده‌اند و خسارت‌های زیادی به منابع طبیعی و جنگل‌های لرستان وارد کرده است.

این آتش‌سوزی‌ها علی‌رغم تلاش نیروهای منابع طبیعی، بسیج، مردم محلی و… در حالی مهار می‌شوند که دوباره در منطقه دیگری آغاز می‌شوند.

گردش «آتش» در جنگل‌های لرستان

مهدی پازوکی مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان دراین‌رابطه به خبرنگار مهر، گفت: متأسفانه طی آتش‌سوزی‌های گسترده‌ای که در روزهای گذشته در شهرستان‌های کوهدشت، چگنی و رومشکان داشتیم، مراتع و جنگل‌های زیادی دچار حریق شدند.

وی عنوان کرد: تا بعدازظهر امروز چهارشنبه با فراخوانی که فرمانداران و همچنین اداره کل منابع طبیعی لرستان نسبت به نیروهای امدادی و عملیاتی و همچنین نیروهای اداری و مردمی داشتند، توانستند بخش عمده‌ای از آش سوزی‌ها را اطفا کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان، ادامه داد: متأسفانه از امروز بعدازظهر یک حریق بسیار گسترده در شهرستان چگنی و منطقه «فلاوند» آغاز شده که تمام نیروهای مردمی پای‌کار هستند، بنده و فرماندار چگنی در منطقه حضور داریم، نیروهای امدادی و عملیاتی استان را دراین‌رابطه فراخوان داده‌ایم.

حجم آتش بسیار بالا است

پازوکی با بیان اینکه نیروهای امدادی و عملیاتی در حال اطفای حریق هستند، گفت: متأسفانه حجم آتش بسیار بالا است و گستردگی و صعب‌العبور بودن منطقه باعث شده که عملیات اطفای حریق با مشکل جدی مواجه شده است، افزود: درخواست ما از تشکل‌های مردم‌نهاد این است که اگر توانش را دارند برای مهار آتش‌سوزی‌ها کمک کنند.

وی گفت: ما تجهیزات و امکانات را در اختیارشان برای مهار آتش‌سوزی قرار خواهیم داد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان در ادامه با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم هر چه زودتر این آتش‌سوزی را کنترل کنیم و به کشت‌های کشاورزی مردم سرایت نکند، تأکید کرد: بعد از اتمام و مهار این آتش‌سوزی و پایش نهایی، میزان خسارت وارد شده به جنگل‌ها و مراتع استان را اعلام خواهیم کرد.

قصه پرغصه آتش سوزی جنگل های زاگرس/ این درد را چاره باید کرد - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency

شعله‌ورشدن آتش در منطقه‌ای دیگر

پازوکی، گفت: آتش‌سوزی در کوهدشت تقریباً بعدازظهر امروز مهار شده، فقط منطقه «طرهان» باقی‌مانده که در حال پایش منطقه هستند.

وی با بیان اینکه در شهرستان چگنی امروز سه‌نقطه آتش‌سوزی داشت، گفت: تقریباً این آتش‌سوزی در دو منطقه مهار شده و تنها آتش‌سوزی منطقه «فلاوند» شعله‌ور است و متأسفانه حجم گستردگی آتش بسیار زیاد بالا است، نیروها در حال اطفا هستند تا بتوانند هر چه زودتر آتش‌سوزی را مهار کنند.

لینک کوتاه خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *