صادرات نفت آمریکا به اروپا و آسیا محدود می‌شود

با افزایش اخیر قیمت وست تگزاس اینترمدیت، عرضه نفت آمریکا به اروپا و آسیا محدود می‌شود.

به گزارش کلاغ نیوز ، قیمت وست تگزاس اینترمدیت تحت تاثیر کاهش عرضه اوپک پلاس و کاهش تولید نفت شیل آمریکا، افزایش پیدا کرده و مانع از صادرات نفت آمریکا به مقصدهای شرقی شده و تقاضا و قیمت نفت وارداتی از مناطق دیگر به اروپا و آسیا را بالاتر می برد.

افزایش اخیر قیمت ها، اختلاف قیمت معاملات برای تحویل در ماه بعد با ماه های آتی را افزایش داده و قیمت ماه بعد، بالاتر از قراردادهای تحویل در ماه های آینده شده است.

افزایش قیمت نفت برنت هم باعث شده است اختلاف قیمت بیشتری نسبت به شاخص قیمت نفت دوبی پیدا کند، به طوری که روز سه شنبه، این شاخص دو دلار و ۷۴ سنت در هر بشکه بالاتر از قیمت پایه نفت خاورمیانه بود.

به گفته معامله گران، افزایش اختلاف قیمت نفت برنت با نفت دوبی، نفت برنت را برای پالایشگاه های آسیایی گران تر کرده و باعث می‌شود آنها برای خرید، به خاورمیانه رو بیاورند. انتظارات برای تقاضای بالاتر، قیمت معاملات تحویل فوری گریدهای نفتی خاورمیانه مانند نفت عمان و موربان را به بالاترین رکورد چند ماهه رسانده است.

اختلاف قیمت نفت آمریکا با برنت، روز سه شنبه به سه دلار و ۴۹ سنت در هر بشکه رسید که پایین ترین میزان از اوت بود. اختلاف قیمت کمتر، خریداران خارجی را از دریافت نفت آمریکا منصرف می‌کند.

قیمت معاملات تحویل فوری گریدهای نفتی آمریکا هم ضعیف شده است. نفت ترش مارس روز سه شنبه، یک دلار و ۷۰ سنت با معاملات نفت آمریکا اختلاف داشت که بزرگترین اختلاف قیمت از مارس بود.

عربستان سعودی و روسیه ماه میلادی جاری، در راستای حمایت از اقدامات اوپک پلاس، کاهش عرضه اضافی مجموعا ۱.۳ میلیون بشکه در روز را تا پایان سال ۲۰۲۳ تمدید کردند.

آژانس بین المللی انرژی نسبت به کمبود شدید عرضه در بازارهای نفت در سه ماهه چهارم، هشدار داده است.

بر اساس گزارش رویترز، بانک استرالیایی ANZ پیش بینی کرد کاهش تولید اوپک پلاس در بحبوحه رشد تقاضای جهانی، احتمالا بازار را در سه ماهه چهارم، با دو میلیون بشکه در روز کمبود عرضه روبرو می‌کند.

انتهای پیام

لینک کوتاه خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *