منشأیابی آب‌های ژرف در ۵ استان/ ایجاد سکوی پشتیبانی برای دانش‌بنیان‌ها

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان آب، اقلیم و محیط زیست معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌ جمهوری، گفت: ما به غیر از سیستان و بلوچستان در استان‌های سمنان، یزد، اصفهان و خراسان جنوبی مطالعه در زمینه منشأیابی آب‌های ژرف داریم و تا زمانی که این مطالعات تکمیل نشده است، نباید به عنوان منابع آب پایدار در نظر گرفته شود.

به گزارش کلاغ نیوز ، سید محمدمهدی نوربخش در نشست خبری امروز با اشاره به برنامه‌های این ستاد در ۶ ماهه دوم سال جاری، گفت: برنامه‌های ما در دو بخش توسعه بازار شرکت‌های دانش‌بنیان و تقویت زیر ساخت‌ها تعریف شده است.

وی آب و آبفا، محیط زیست و اقلیم و زیر ساخت‌های توسعه اکوسیستم اقتصاد دانش‌بنیان در بخش آب، محیط زیست و اقلیم را از محورهای فعالیت ستاد آب و اقلیم نام برد و یادآور شد: در حوزه آب و آبفا و فاضلاب تکمیل و ارتقای زنجیره نمک‌زدایی را در دستور کار داریم؛ چرا که یکی از چالش‌های کشور در بخش آب، تامین منابع پایدار آب است و کشور در شمال و جنوب دارای منابع آبی خدادادی است.

نوربخش خاطر نشان کرد: استفاده از منابع آبی دریا در حیطه مسؤولیت‌های وزارت نیرو است و ما در حوزه توسعه انواع فناوری‌های نمک‌زدایی فعال هستیم و با این وزارتخانه در حال همکاری هستیم.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان آب، اقلیم و محیط زیست معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، ساخت ممبرین‌ها و سیستم‌های آب شیرین‌کن‌ها را از جمله این فناوری‌ها نام برد و اظهار کرد: با توجه به توسعه هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلف، توسعه تجهیزات اندازه‌گیری هوشمند مبتنی بر هوش مصنوعی را در دستور کار داریم و از هر طرحی در این حوزه حمایت خواهیم کرد.

وی کنتورهای هوشمند آب و چاه‌های کشاورزی را از جمله تجهیزات هوشمند در این حوزه نام برد و خاطر نشان کرد: این نوع کنتورها تاکنون رشد خوبی نیافته است و تولید و توسعه این کنتورها در دستور کار این ستاد قرار دارد، ضمن آنکه توسعه سامانه‌های پیش‌بینی و پهنه‌بندی سیل برای مدیریت بحران مورد توجه قرار گرفته است.

وی توسعه فناوری بهینه‌سازی و کاهش تلفات را از دیگر زمینه‌های فعالیت‌های این ستاد ذکر کرد و گفت: یکی از راهبردهای ما در حوزه منابع طبیعی کشور، کاهش تلفات است که این امر با روش‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری قابل اجرا خواهد بود. پیاده‌سازی مدیریت منابع آب و پساب ، بهینه‌سازی مصرف آب در بخش خانگی از جمله روش‌های نرم‌افزاری و کولرهای آبی بهینه‌سازی شده در مصرف آب و انرژی، به‌کارگیری فناوری‌های پیشرفته در پساب و تصفیه آب و پساب مانند نانو حباب‌ها، روش‌های نوین فلزات سنگین از آب و استحصال مواد ارزشمند از پسماندها از روش‌های سخت‌افزاری تحقق این رویکرد است.

محیط زیست و اقلیم
دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان آب، اقلیم و محیط زیست معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، اجرای اقتصاد چرخشی در صنایع بزرگ را از برنامه‌های این ستاد در بخش محیط زیست دانست و گفت: اقتصاد چرخشی یعنی از تمام ظرفیت‌ها و ورودی‌های یک صنعت و استفاده مجدد از خروجی‌های صنایع در این رویکرد پسماند صفر پیگیری می‌شود تا کاهش مصرف، جلوگیری از هدر رفت انرژی و منابع در صنایع را به دنبال داشته باشد.

نوربخش خاطرنشان کرد: یکی از رویکردهای مهم ما در طرح‌های بازیافت، استفاده مجدد از پسماندهای کشاورزی و تبدیل آنها به منابع قابل استفاده است.

وی جمع‌آوری هوشمند پسماند در شهرهای بزرگ و استفاده از سیستم‌های زباله سوز در بیمارستان‌ها را از مهمترین اقدامات در حوزه پسماند ذکر کرد و یادآور شد: ایجاد و تقویت زیر ساخت توسعه اقتصاد دانش‌بنیان که شامل همه فناوری‌های حوزه آب و محیط زیست می‌شود و راه‌اندازی سکوی پشتیبان برای همه شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در این حوزه از دیگر برنامه‌های ستاد است.

آب‌های ژرف
دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان آب، اقلیم و محیط زیست معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست‌جمهوری ادامه داد: در کنار سایر فعالیت‌ها که در دستور کار داریم، موضوع آب‌های ژرف است. این موضوع از سال ۹۲ مطرح شد و ما به عنوان کار تحقیقاتی در این زمینه وارد شدیم و فناوری‌های زیادی در این زمینه مطرح شده است.

وی شناسایی منابع آب‌های ژرف با استفاده از فناوری MT و AT را از اقدامات کارهای تحقیقاتی دانست و گفت: در زمینه استحصال این منابع آبی نظرات متفاوتی مطرح است، ولی این طرح از ابتدای دولت سیزدهم در دستور کار قرار گرفت و کمیته راهبری آب‌های ژرف با وزارت نیرو راه‌اندازی شد و اعتبارات خوبی برای این طرح در نظر گرفته شد.

نوربخش با ابراز امیدواری از اینکه با مشارکت این وزارتخانه دستاوردهای خوبی حاصل شود، ادامه داد: ما به غیر از سیستان و بلوچستان در استان‌های سمنان، یزد، اصفهان و خراسان جنوبی مطالعه در زمینه منشأیابی آب های ژرف را داریم.

وی تاکید کرد: تا زمانی که مطالعات این منابع آبی تکمیل نشده باشد، نباید به عنوان منابع آبی پایدار تلقی شود.

توانمندسازی شرکت‌ها در حوزه کسب و کار
نوربخش، بازاریابی و فروش محصولات فناورانه را از چالش‌های شرکت‌های دانش‌بنیان دانست و گفت: در این رابطه نسبت به برگزاری سلسله رویدادهای مرتبط با هم‌رسانی‌های عرضه و تقاضای فناوری اقدام کردیم که در این زمینه اخیرا رویدادهای آب و پساب با شرکت‌های فناور و بلوغ یافته به عنوان طرف‌های عرضه و متقاضیان فناوری به عنوان طرف تقاضای فناوری برگزار کردیم.

وی افزود: در این رویداد در یک سمت میز شرکت‌های دانش‌بنیان بلوغ یافته و فناور و در سمت دیگر میز متقاضیان فناوری قرار دارند که با انجام مذاکراتی در صورت رسیدن به توافق سه‌جانبه با حضور معاونت علمی قرارداد منعقد می‌شود.

وی نمونه این بهم‌رسانی‌ها را سازمان آب و برق خوزستان ذکر کرد و گفت: این سازمان نیاز به هیدروگرافی مخازن آب با فناوری‌های ارزان قیمت داشت که یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان شناورهای هدایت پذیر تولید کرده که در این رویداد توانستند قراردادی را امضا کنند.

حمایت از ایجاد آزمایشگاه مرجع و تایید محصول
دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان آب، اقلیم و محیط زیست گفت: یکی دیگر از چالش‌هایی که شرکت‌ها با آن مواجه هستند، اخذ تاییدیه از آزمایشگاه‌های مرجع است که در این زمینه برنامه‌ای را برای حمایت از آزمایشگاه مرجع اجرا کردیم.

وی با بیان اینکه این برنامه مشترک با مؤسسه تحقیقات آب است، گفت: در این طرح مشترک تسهیلاتی برای حمایت از تجهیزات آزمایشگاه مرجع برای اخذ تاییدیه‌ها اعطا می‌شود.

به گفته وی، علاوه بر آن اعتباراتی را در اختیار آزمایشگاه مرجع برای تخصص آن ااختصاص می‌دهیم.

نوربخش خاطر نشان کرد: برای تامین مالی فعالیت‌های دانش‌بنیان اجرای ماده ۱۱ قانون جهش تولید دانش‌بنیان را دنبال می‌کنیم که اجرایی‌سازی آن از طریق تقویت صندوق های پژوهش و فناوری پیگیری می‌شود.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان آب، اقلیم و محیط زیست با تاکید بر اینکه دو صندوق پژوهش‌های نیرو و محیط زیست مرتبط با فعالیت این ستاد ایجاد شده است، گفت: بر اساس این بند قانونی شرکت‌ها باید به جای پرداخت مالیات، طرح‌های توسعه‌ای تعریف کنند و با تایید معاونت علمی ریاست‌جمهوری پرداخت مالیات خواهد شد و این راهکار می‌تواند به عنوان تامین منابع مالی این شرکت‌ها به شمار بیاید.

نوربخش با تاکید بر اینکه در حال حاضر ۷۰۰ تا ۹۰۰ شرکت‌ دانش‌بنیان در حوزه آب، تغییر اقلیم و محیط زیست فعال هستند، گفت: در خصوص حل مشکل ریزگرد باید گفته شود که آلاینده‌های محیط زیست مانند دود، بو و ریزگرد مسائل بین دستگاهی است، ولی معاونت برای پیاده‌سازی فناوری‌های این حوزه پایلوت‌هایی را طراحی کرده که خوشبختانه همکاری‌های خوبی با استان‌های مختلف انجام شده است.

انتهای پیام

لینک کوتاه خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *