قیمت طلا و سکه امروز ۲۹ شهریور ۱۴۰۲ / تداوم روند کاهشی در بازار طلا

قیمت طلا و سکه امروز روند کاهشی دارد و قطعات سکه نیز نزولی هستند. همچنین قیمت دلار و انس نیز در حال کاهش است

به گزارش کلاغ نیوز، امروز، چهارشنبه ۲۹ شهریور تا لحظه تنظیم این خبر، قیمت طلا و سکه، هر دو روند کاهشی دارد. امروز قیمت طلا بر خلاف روز گذشته که در این ساعات تغییر محسوسی نداشت، در لحظه تنظیم این خبر روند نزولی دارد. قیمت سکه امامی و بهار آزادی نیز در دو کانال ۲۷ و ۲۴ میلیون تومانی، کاهشی است. همچنین دلار به روند نزولی خود در کانال ۴۹ هزار تومانی ادامه می‌دهد و انس نیز بر خلاف روزهای گذشته اندکی کاهشی است.

قیمت طلا و سکه در بازار امروز

در بازار داخلی، نرخ طلا در لحظه تنظیم این خبر کاهشی است و دو میلیون و ۳۳۸ هزار تومان معامله می‌شود که حدود دو هزار تومان کمتر از دیروز است.

آخرین نرخ نقدی سکه امامی نیز در لحظه تنظیم این خبر نزولی و ۲۷ میلیون و ۷۵۳ هزار تومان است؛ حدود ۹۴ هزار تومان کمتر از روز گذشته.

نرخ نقدی سکه بهار آزادی نیز سه هزار تومان کاهش را تجربه کرده و به حدود ۲۴ میلیون و ۹۸۸ هزار تومان رسیده است.

بر این اساس، حباب سکه امامی امروز با حدود ۴۹ هزار تومان افزایش نسبت به روز گذشته، به پنج میلیون و ۲۹۴ هزار تومان رسیده است. حباب سکه بهار آزادی نیز امروز ۱۵۵ هزار تومان افزایش را تجربه کرده و به حدود دو میلیون و ۵۵۸ هزار تومان رسیده است.

قیمت و حباب انواع سکه
همچنین در چهارمین روز هفته، نیم سکه با قیمت ۱۴ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان معامله می‌شود که تا لحظه تنظیم این خبر، ۵۰ هزار تومان کمتر از دیروز است. حباب نیم‌سکه اما با ۱۵ هزار تومان افزایش نسبت به روز گذشته، روی سه میلیون و ۷۱۸ هزار تومان ایستاده است.

اما امروز ربع سکه، با نرخ ۱۰ میلیون تومان داد و ستد می‌شود که که تا لحظه تنظیم این خبر، ۵۰ هزار تومان کاهش قیمت را نسبت روز گذشته در همین ساعات، تجربه کرده است. حباب آن اما نسبت به دیروز ۲۷ هزار تومان افزایش یافته و روی رقم چهار میلیون و ۳۷۶ هزار تومان قرار گرفته است.

سکه گرمی نیز پس از مدت‌ها ثبات قیمت امروز ۵۰ هزار تومان کاهش قیمت را تجربه کرده، با قیمت پنج میلیون و ۹۰۰ هزار تومان معامله می‌شود. حباب این سکه نیز حدود ۳۸ هزار تومان کاهش قیمت داشته و به سه میلیون و ۱۳۰ هزار تومان رسیده است.

کاهش اندک قیمت انس
امروز قیمت جهانی طلا، برخلاف روز گذشته کاهشی است. البته بازار طلای ایران بیشتر از اینکه تحت تاثیر قیمت‌ها در بازار جهانی طلا باشد، بر اساس شرایط در بازار دلار داخل ایران حرکت می‌کند. با وجود این، به هر حال یکی از متغیرهای موثر بر این بازار همان قیمت‌ها در بازار جهانی است. کارشناسان نسبت این اثرگذاری را ۷۰ درصد برای دلار و ۳۰ درصد برای طلای جهانی می‌دانند.

طلای جهانی در بازه یک ماهه بازدهی مثبت دارد و در ۳۰ روز گذشته حدود ۱.۷۳ درصد رشد قیمت را تجربه کرده است.

امروز اما قیمت طلا در بازارهای جهانی اندکی نزولی است. اونس در لحظه تنظیم این گزارش، به حدود ۱,۹۳۰.۰۸ دلار رسیده، این به معنای کاهش حدود ۰.۰۷ درصدی قیمت طلا در بازارهای جهانی است.

پیش‌بینی قیمت طلا و سکه
امروز قیمت دلار در بازار آزاد کاهشی است و نسبت به روز گذشته گام بلندی به عقب برداشته است. گفته می‌شود انتشار خبرهای مثبت سیاسی و مداخله بازارساز در تعیین قیمت دلار مبادله‌ای در کاهش قیمت ارز طی دو روز گذشته موثر بوده است. این موضوع در کنار کاهش قیمت انس، روند قیمت‌ها در بازار طلا را نیز نزولی کرده است.

در این میان، فعالان اقتصادی معتقدند قیمت طلا و سکه از ابتدای سال کاهشی بوده و این روند نزولی بیش از آنچه که اکنون تجربه می‌شود، نخواهد بود. فعالان بازار طلا معتقدند تحت تاثیر شرایط اقتصادی، قدرت خرید مردم کم شده است. این در حالی است که روند تقاضا و قیمت در بازار فلز زرد رابطه‌ای در راستای هم است. یعنی زمان‌هایی که قیمت‌ پایین است مردم در انتظار کاهش‌های بیشتر هستند و تقاضا پایین است. وقتی قیمت‌ها افزایشی می‌شود تقاضا نیز افزایش می‌یابد. در همین راستا، نادر بذرافشان رئیس اتحادیه طلا و جواهر در مورد قیمت طلا و سکه به تجارت‌نیوز گفت: «با توجه به رویدادهای سیاسی هفته گذشته رکود خاصی در بازار طلا و سکه حاکم شده است. این در حالی است که از ابتدای سال تا کنون بازار فلز زرد نوسان کاهشی داشته است.»

او در پاسخ به اینکه وضعیت بازار طلا و سکه در روزهای آینده را چگونه پیش‌بینی می‌کند؟ گفت: «فعلا برای پیش‌بینی زود است اما اگر تقاضا بهتر شود پیش‌بینی می‌شود که یک مقدار نوسان افزایشی در قیمت‌ها داشته باشیم.»

لینک کوتاه خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *