• صفحه خانگی
  • >
  • سیاسی
  • >
  • پرداخت ۶۰۰۰ میلیارد تومان وام تا پایان مرداد ماه/ کدام استان بیشترین سپرده را جذب کرد؟

پرداخت ۶۰۰۰ میلیارد تومان وام تا پایان مرداد ماه/ کدام استان بیشترین سپرده را جذب کرد؟

گزارش مربوط به پرداخت وام در سال ۱۴۰۲ نشان می‌دهد مانده وام‌های پرداختی تا پایان مرداد ماه امسال نسبت به سال گذشته با افزایش ۳۴.۶ درصدی همراه شد و رقم مانده سپرده‌ها نیز ۲.۸۲ درصد رشد کرد.

به گزارش کلاغ نیوز، بانک مرکزی در ادامه روند ماهانه خود در انتشار آمار و ارقام مربوط به سپرده‌ها و پرداخت وام های بانکی به تفکیک استان، گزارش مربوط به مرداد ماه سال جاری را ۱از طریق وبسایت رسمی خود منتشر کرد؛ گزارشی که در آن، میزان مانده تسهیلات اعطایی و سپرده‌های جذب‌شده در بانک‌های دولتی، خصوصی و همچنین موسسات اعتباری غیربانکی دارای مجوز از بانک مرکزی، قابل مشاهده است.

بررسی این گزارش حاکی از آن است که مانده تسهیلات پرداختی بانک‌های کشور در پنج ماهه نخست سال جاری نسبت به دوره مشابه سال ۱۴۰۱ افزایشی ۳۴.۶ درصدی را رقم زده است. همچنین، در این مدت مبلغ مانده سپرده‌ها در شبکه بانکی نیز ۲۸.۲ درصد رشد کرده است.

نسبت تسهیلات به سپرده‌ها پس از کسر سپرده قانونی به تفکیک استان در مرداد ماه ۱۴۰۲

افزایش ۸.۴ درصدی سپرده‌ از ابتدای سال ۱۴۰۲
بانک مرکزی در بخشی از گزارش خود، داده‌های مربوط به سپرده‌های نزد بانک‌ها تا پایان مرداد ماه امسال را نیز منتشر کرده است. بر این اساس، مانده کل سپرده‌ها در بانک‌های کشور در این مدت به ۷,۶۶۸ هزار میلیارد تومان رسیده؛ رقمی که از ابتدای سال با افزایش ۸.۴ درصدی همراه شده است.

سپرده‌هایی که در این آمار محاسبه شده‌اند در دو دسته ریالی و ارزی جای می‌گیرند. بخش عمده سپرده‌های ریالی، شامل سپرده‌های بخش غیردولتی نزد بانک‌ها و مؤسسات اعتباری مثل سپرده‌های دیداری، قرض‌الحسنه و سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و بلندمدت هستند. به علاوه، عمده سپرده‌های ارزی نیز از سپرده‌های دیداری، مدت‌دار، پس‌‌انداز و پیش‌دریافت اعتبارات اسنادی غیردولتی تشکیل شده‌اند.

پیشتازی بانک‌های تهران در جذب سپرده
بررسی آمار سپرده‌ها به تفکیک استان نشان می‌دهد که بانک‌های استان تهران با جذب ۴,۲۲۹ هزار میلیارد تومان سپرده در پنج ماه ابتدایی امسال، بیش از ۵۳ درصد از کل سپرده‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. استان‌های اصفهان و خراسان رضوی نیز در رده‌های بعدی این فهرست جای می‌گیرند.

در طرف دیگر اما شهروندان سه استان کهگیلویه و بویراحمد، ایلام و خراسان جنوبی، کمترین سپرده‌گذاری را در بانک‌ها داشته‌اند.

پرداخت وام بیش از ۶ همت تا پایان مرداد ماه
بر اساس داده‌های گزارش منتشر شده از سوی بانک مرکزی، درباره پرداخت وام و مانده کل تسهیلات شبکه بانکی در پایان مرداد ماه سال ۱۴۰۲ به حدود ۶,۰۳۷ هزار میلیارد تومان رسیده است. این رقم علاوه بر افزایش ۳۴.۶ درصدی نسبت به مرداد ماه سال گذشته، از ابتدای سال جاری نیز ۸.۱ درصد رشد کرده است.

آنگونه که بانک مرکزی توضیح داده، بخش عمده تسهیلات محاسبه شده در این آمارها شامل مطالبات دولت، خالص تسهیلات اعطایی (ارزی و ریالی) و همچنین مطالبات سررسید گذشته، معوق و مشکوک‌الوصول هستند.

کدام استان‌ها بیشترین وام را پرداخت کردند؟
واکاوی تسهیلات پرداختی توسط شبکه بانکی به تفکیک استان‌ها در پنج ماهه ابتدایی سال جاری نشان می‌دهد که بانک‌های استان تهران همچون ماه‌های گذشته بیشترین وام را به مشتریان خود پرداخت کرده‌اند. به طوری که در این مدت ۳,۶۲۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک‌های این استان پرداخت شده که این مبلغ حدود ۶۰ درصد از وام‌های پرداختی در کل کشور است.

پس از پایتخت، بانک‌های استان اصفهان با پرداخت ۲۵۲ هزار میلیارد تومان وام در مدت مذکور، در رده بعدی قرار دارند. همچنین حدود ۱۹۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات نیز از سوی بانک‌های استان خراسان رضوی به متقاضیان پرداخت شده است.

در طرف دیگر اما تا پایان مرداد ماه، سه استان کهگیلویه وبویراحمد، ایلام و خراسان جنوبی، کمترین میزان وام را در مقایسه با دیگر استان‌ها پرداخت کرده‌اند.

طبق گزارش بانک مرکزی، مهم‌ترین دلیل اختلاف بالای رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران در مقایسه با دیگر استان‌ها، استقرار دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت‌ها و موسسات تولیدی سایر استان‌ها در تهران و انجام عمده فعالیت‌های بانکی آنها از طریق شعب بانک‌های استان تهران است.

کاهش ۰.۱ واحد درصدی نسبت تسهیلات به سپرده‌ها
داده‌های بانک مرکزی از این حکایت دارند که نسبت تسهیلات به سپرده‌ها پس از کسر نسبت قانونی در کل کشور به ۸۴.۷ درصد کاهش یافته است. این نسبت در استان خراسان شمالی با رقم ۱۲۱ درصد، در بیشترین سطح خود قرار دارد و در استان‌های کهگیلویه وبویراحمد و چهارمحال ‌و‌ بختیاری، به ترتیب ۱۰۷ درصد و ۱۰۲ درصد ثبت شده است.

در طرف دیگر نیز نسبت تسهیلات به سپرده‌ها پس از کسر سپرده قانونی در استان البرز در کمترین سطح خود، یعنی ۴۶ درصد قرار دارد. این نسبت در استان‌های فارس و بوشهر نیز ۵۱ درصد و ۵۲ درصد رقم خورده است.

لینک کوتاه خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *