پایگاه خبری- تحلیلی کلاغ نیوز گزارش می دهد؛
خسارت کارگزاری ها به مردم در بورس

شاخص کل بورس تهران

در چند وقت اخیر که تعداد سهامدارها در بورس افزایش پیدا کرده اختلال در هسته معاملات و جابجایی اشتباه مبادلات پولی توسط کارگزاری ها خسارت های بدی به مردم وارد کرده و سازمان بورس اوراق بهادار هم کاملا سکوت کرده انگار هیچ اتاقی نیفتاده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری- تحلیلی کلاغ نیوز، در تمام دنیا ذات بازار سرمایه همراه با ریسک است و بسیاری از معامله گرها با آگاهی از احتمال سقوط و نزول بورس وارد بازار می شوند، اما در ایران علاوه بر ریسک مقاملات و نوسانات اقتصادی باید ریسک های غیرمترقبه را هم به جان خرید. در این روزها که مردم همه بورس باز شده و نقدینگی فراوانی وارد بورس کرده اند، به دلیل ضعف هسته ای معاملات در زمان خرید و فروش کندی و اختلال موجب زبان بسیاری شده اند، به عبارت دیگر فردی که سهامش در حال نزول است به دلیل اختلال در هسته معاملات نمی تواند سهمش را به موقع بفروشد و حتی تا ۱۰ درصد به زیان او اضافه می شود یا فردی که درقیمت مناسب می تواند سهمش را معامله کند به دلیل کندی هسته معاملات در ثبت قیمت عملا فرصت را از دست می دهد.
در کنار این مشکلات ضعف کارگزاری ها بحران را دو چندان کرده، برای نمونه کارگزاری آگاه و مفید به قدری کد بورس عرضه کرده اند که برخی سهامداران نمی توانند وارد پنل خود در زمان معامله شوند به همین دلیل در غیاب سهامدار ارزش دارایی او در بورس تا ده درصد کم و زیاد می شود. این اتفاقات کاملا در بورس مشهود است و بعضی وقتها که هسته معاملات دچار اختلال هست یا کارگزاری آگاه یا کارگزاری مفید دچار مشکل هستند به یکبار چنان فشار روانی را به سهامداران ایجاد می کنند که می بینیم صف های فروش چندبرابر می شود.
انحصار و ضعف نظارت بر کارگزاری ها باعث شده تا تازه واردها در زمان ثبت نام مجبور به عضویت در یکی از این دو کارگزاری شوند، زیرا برخی از دفاتر پیشخوان به اجبار مردم را در یکی از این دو کارگزاری خاص ثبت نام می کنند حالا اینکه چه منعفعتی برای آنها دارد فقط خدا می داند و بس! اما عواقب آن کاهش سرعت سرورهای کارگزاری است که در زمان معاملات به سهامدار خسارت می زند. برای نمونه سهامداری که از پنل کارگزاری آگاه برای معامله استفاده می کرده اعلام کرد در زمان معامله با کارت بانکیم پول به پرتفوی همسرم منتقل کنم اما پول به حساب خودم در همان کارگزاری منتقل شده بود، در حالی که من تراکنش را در پرتفوی خودم انجام نداده بودم.
این اتفاق در کارگزاری مفید هم زیاد رخ داده بود برای نمونه فردی بدون اینکه تراکنش مالی انجام داده باشه پولی به حسابش منتقل شده و بعد از چند ساعت از حسابش خارج شده یا در موردی مشابه سهامداری دیگر خواسته زرنگی کند و از پولی که اشتباهی وارد حسابش شده سهامی از یک نماد بورسی بخرد فردای همان روز از گارگزاری با او تماس می گیرند و می گویند اگر حساب خود را به همان میزان پول شارژ نکنید یکی از سهام هایت را حتی به ضرر می فروشیم و پول را از حسابت برمیداریم.
علیرضا سادات کارشناس ارشد مهندسی مالی در گفتگو با کلاغ نیوز با اعلام اینکه تراکنش های مالی در پرتفوی قابل رصد هستند، گفت: این اشتباهات در جابجایی پول سهامداران مربوط به خطای سیستم کارگزاری هست و بارها این اتفاق افتاده که برخی موارد به دلیل شباهت کدهای بورسی است اما دوباره این خطا اصلاح شده است

لینک کوتاه خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *