تابستان سرد بورس/ شاخص‌های بازار سهام عقب نشستند!

امروز ۳۰ شهریورماه روز پایانی معاملات تابستان و ۶ ماهه ابتدایی ۱۴۰۲ بود. بازار سرمایه در این مدت افت و خیز بسیاری را پشت سر گذاشت. از رشدهای شارپ اوایل سال تا سقوط‌های سهمگین اردیبهشت همگی چالش‌های بزرگی را برای اهالی بازار سرمایه رقم زدند. اما باید دید سهامدارانی که در این ۶ ماه دست به فروش نزدند با سرمایه خود چه کردند؟

به گزارش کلاغ نیوز، در ۶ ماه گذشته اخبار متعددی بر روند معاملات تالار شیشه‌ای تاثیر گذاشت. از تصویب مصوبه نرخ ۷۰۰۰ تومانی برای خوراک پالایشی‌ها در ۱۷ اردیبهشت که موجب خروج پول‌درشت‌ها از سهم‌های پتروشیمی شد تا تصویب فرموله شدن نرخ خوراک همگی مسیر شاخص‌های بورسی را به یکباره تغییر دادند. این در حالی بود که احسان خاندوزی وزیر اقتصاد بر این باور است که دولت همواره از تصمیماتی که نااطمینانی را وارد مسیر بورس می‌کند، اجتناب کرده است.

مسیر ۶ ماهه بازار سهام
نموداری که در ادامه آورده شده، نوسانات شاخص کل را در بازه زمانی ۶ ماهه دوم ۱۴۰۲ نشان می‌دهد. همان‌طور که در چارت مشخص است، بازار سهام در ابتدای سال روند صعودی خود را در پایان سال گذشته ادامه داد و سقف جدیدی را برای دو شاخص کل و هم‌وزن تعریف کرد.

اما این دو سقف برای شاخص‌های بورسی وفادار نبودند و به سرعت از دست رفتند. نگاهی به نمودار شاخص کل نشان می‌دهد نماگر اصلی بازار طی این ۶ ماه حدود ۸.۲ درصد افزایش ارتفاع داد و از یک میلیون و ۹۶۰ هزار واحد به یک میلیون و ۱۲۱ هزار واحد در پایان بورس امروز رسید.

البته نماینده شرکت‌های کوچک بازار سرمایه در ۶ ماه گذشته بیشتر از ۲۳ درصد رشد کرد و از ۵۸۵ هزار واحد در روز پایانی معاملاتی اسفند ۱۴۰۱ به ۷۲۱ هزار واحد در پایان بورس امروز یعنی ۲۹ شهریور ۱۴۰۲ رسید.

تمامی این‌ها در حالی‌ست که دلار بازار آزاد در این مدت حدود چهار درصد رشد کرده است. بنابراین باید گفت در ۶ ماه گذشته، بورس پیروز میدان بازارهای مالی بوده و گوی سبقت را از رقبای خود ربوده است.

پایان تابستان ۱۴۰۲
اما در تابستان ۱۴۰۲ اوضاع کمی متفاوت بود. چرا که در این بازه زمانی شاخص کل نه تنها نتوانست افزایش ارتفاع دهد، بلکه با کاهش ۲.۴۳ درصدی نیز روبه‌رو شد و از دو میلیون و ۱۷۳ هزار واحد در پایان بهار به دو میلیون ۱۲۱ هزار واحد در پایان تابستان رسید.

شاخص هم‌وزن نیز در تابستان نزولی بود و طی سه ماه ۳.۲۷ درصد کاهش ارتفاع داد. به همین ترتیب نماینده شرکت‌های کوچک و متوسط بازار سرمایه از ۷۴۶ هزار واحد به ۷۲۱ هزار واحد رسید.

لینک کوتاه خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *