واردات خودرو با گوجه امکان پذیر شد!

به گزارش پایگاه خبری_تحلیلی_کلاغ نیوز
اخیرا در فضای مجازی فیلمی منتشرشده است که آقای جلال رشیدی ازبه نمایندگان مجلس، در مصاحبه‌ای در زمینه واردات خودرو گفته برخی وارد کننده‌های خودرو حاضرند ۵۰ تا ۷۰ هزار کیا،‌هیوندای و تویوتا را با تضمین ۱۰ ساله خدمات پس از فروش وارد کنند و پول آن را به ریال یا به جایش گوجه فرنگی تحویل می گیرد!
حالا باید از دولت‌مردان پرسید که چرا ۴۰ میلیارد دلار از منابع ارزی کشور، در سال ۱۴۰۰ برای واردات از مملکت ارز خارج شده است. در حالی که تاجران می توانستند به راحتی و صرفا با صادرات گوجه فرنگی، خیار و …. کالاهای مورد نیاز کشور را وارد کنند؟
این ادعا در حالی مطرح می شود که دولت هنوز برای آزادسازی پول‌های بلوکه شده در کره‌جنوبی و سایر کشورها، مذاکره می کند و دریافت پول را جزو موفقیت‌هایشان می‌شمارند! شاید اگر بانک مرکزی گوجه‌فرنگی، بانک مرکزی خیار و مواردی از این دست هم داشته باشیم به راحتی می توانیم تحریم ها را دور بزنیم و خودرو وارد کنیم.
چند سال است دولت ایران و کشورهای دوست تلاش می کند فرآیند تهاتر کالا را جایگزین انتقال پول کنند و هنوز موفق نشده‌اند، به نظر می رسد که تجربه آقای رشیدی در این زمینه کارساز‌تر بود!
برای واردات ۷۰ هزار خودرو حجم خودرو که ارزشی با ۲.۵ میلیارد دلاری داشته باشند حدود ۵ میلیارد کیلو گوجه فرنگی باید صادر کنیم. در حالی که کل برداشت گوجه فرنگی از زمین‌های کشور حدود ۵.۶ میلیارد کیلو است. حالا مساله اینجاست اگر از این میزان تولید ۵ میلیارد تن گوجه فرنگی صادرات کنیم لابد قیمت رب و گوجه قرار است میلیونی شود، زیرا به اندازه نیاز کشور دیگر در بازار وجود نخواهد داشت.
در حال حاضر دلیل عدم واردات خودرو، تصمیم سران سه قوه به دلیل کمبود منابع ارزی کشور بوده تا در واردات اقلام ضروری خوراکی و دارو لنگ نشویه هرچند مافیای واردات خودرو، مسیر نفوذ را پیگیری می کند، به طوریکه پس از شکست طرح واردات خودرو بدون انتقال ارز که ریسک های پول شوئی زیادی داشت، بر ایجاد انحصار در واردات خودرو از طریق تامین
ارز واردات از مسیر صادرات متمرکز شده است.

https://aparat.com/v/ujhcV

لینک کوتاه خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *