سواستفاده سازمان یافته دولت از بورس

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کلاغ نیوز،دولت چند ماه پیش با فراخوانی صندوق پالایش یکم را با ۳۰ درصد تخفیف به مردم عرضه کرد حالا از آن زمان تا الان این صندوق ۵۰ درصد در زیان رفته است، آیا این چیزی جز سواستفاده سازمان یافته دولت است؟

داستان سواستفاده سازمان یافته دولت از این قرار است که ماه پیش دولت با اعلام فراخوان برای تشکیل صندوق سرمایه گذاری پالایشی اعلام کرد به مردم تا سقف خرید ۵ میلیون تومان ۳۰ درصد تخفیف می دهد این نماد قرار بود یک ماه بسته بماند و بعد از آن در بورس معامله شود،

بسیاری از مردم انتظار داشتند که این صندوق حداقل با ۵۰ درصد سود بازگشایی شود چراکه ۳۰ درصد آن تخفیف دولت بود!
اما در عمل این اتفاق نیفتاد و این نماد قبل از گشایش تا ۳۰ درصد زیان هم ارزشش کاهش پیدا کرد که نشان داد دولت نه تنها تخفیفی نداده بلکه ۳۰ درصد عملا گرانتر به مردم فروخته و بعد از آن دولت در یک اقدامی ضرب العجلی این نماد را نیم ساعت به پایان معاملات با ۲۰ درصد مثبت بازگشایی کرد

در حالی که خیلی از مردم خبر نداشتند معاملات آن روز با افت ۱۰ درصدی این نماد پایان یافت و در نهایت فردای آن روز قیمت صندوق سربه سر شد و حالا این نماد با ۳۰ درصد زیان در حال معامله است!

اعتماد از دست رفته مردم

نکته جالب اینجاست که ۴ ماه از سرمایه گذاری مردم در این نماد می گذرد و ارزش آن ۶۰ درصد کمتر از ارزش قیمت گذاری شده است؟ حالا سوال این است که آیا دولت باید از اعتماد مردم سود استفاده می کند و این چیزی جز سواستفاده سازمان یافته دولت در بورس است؟
در هفته های گذشته بسیاری از مردم تحت تاثیر تبلیغات وزارت اقتصاد و سازمان بورس برای ورود هزار میلیارد تومان سرمایه از طریق بازارگردان ها قرار گرفته اند و در یک هفته گذشته مشخص شد که این پول تنها منابعی برای نوسان گیری دولت بوده و عملا تاثیری در بازگشت سرمایه مردم که دهها درصد در زیان هستند وجود نداشته است.

حالا باید دید که آیا مردم اینبار دیگر درس عبرت گرفته اند یا بازهم خواب های دولت را تعبیر خواهند کرد!؟

لینک کوتاه خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *