سواستفاده صندوق ارزش کاوان آینده در بورس

وضعیت بازار بورس پرنوسان است اما عملکرد برخی حقوقی ها موجب نارضایتی سهامداران شده و حتی برخی از آنها سخن از سواستفاده صندوق ارزش کاوان آینده در بورس می زنند.

برای آگاهی از جزئیات کلیپ زیر را ببینید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کلاغ نیوز، در چند ماه گذشته شاخص بورس اصلاح زیادی داشت و از ۲ میلیون واحد به یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد رسید و این بهانه ای شد تا برخی صندوق ها همچون ارزش کاوان آینده با ابطال ان ای وی صندوق به گفته خودشان واحدها را برای کنترل هیجانات تعدیل کنند.
اما این اتفاق چه بلایی به سر سرمایه گذاران این صندوق آورد؟
تمام سرمایه گذارانی که تا پایان اصلاح بورس با این صندوق مانند انتظار بازگشت زیان های خود را داشتند اما این صندوق با تعدیل ۱۳ درصدی قیمت صدور نسبت به قیمت آماری سهامداران را عمدا در زیان برد، زیرا اگر سهامداران به دنبال خروج از این صندوق می بودند باید با نرخ ابطال جدید سرمایه خود را محاسبه می کردند.

وعده به سهامداران

هرچند این صندوق از طریق ارسال پیامک به سرمایه داران وعده داده است که بعد از هیجانات بازار قیمت صدور و ابطال در محدوده قیمت آماری خواهد بود،

اما این مساله نمی تواند سرپوشی بر سواستفاده این صندوق باشد، چراکه از ۱۷ آبان ماه که این صندوق قیمت را ۱۳ درصد تنزیل داده است نه تنها شاخص کل بورس افتی نداشته بلکه بیش از ۲۵ درصد رشد داشته است.

این روند همچنان ادامه دارد و بسیاری از سهامدارن که نگران این شرایط هستند بارها با مدیران صندوق تماس گرفته اند اما پاسخ درستی به آنها داده نمی شود و هربار با وعده وعید طفره می روند.
از طرف دیگر بسیاری از سهامدارن نسبت به عملکرد صندوق ارزش کاوان آینده اعتراض دارند، زیرا خرید در سقف قیمت برای سهامداران انجام داده و در کف قیمتی سهام آنها را حراج می کند و مدیران با این ادعا که برای ابطال واحدها به موجودی نیاز داشته اند و میزان نقدینگی صندوق جواب گو نبوده و از طرف یگر مابقی سهام ها هم نقدشونگی نداشته اند.

موجودی نقد صندوق

در حالی که در گزارش ۲۵ مهر موجودی نقدی صندوق در بانک ۱۸۷ میلیارد و در گزارش بعدی ۱۹۶ میلیارد تومان عنوان شده اگر صندوق برای هزینه ابطال هم نیاز به پول داشته چرا از موجودی نقد استفاده نکرده و سهام رو در کف بازار حراج کرده ؟
حال سوال این است که آیا یک صندوق که مدعی داشتن مدیرانی بورسی و حرفه است باید در شرایطی قرار بگیرد که سهام مردم را در وضعیت حراج بفروشد؟ آیا خسارت ندانم کاری و تخصص پایین مدیران یک صندوق را باید مردم ببینند؟

لینک کوتاه خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *